Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 228 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Komercja ukoronowana dziełem sztuki...

środa, 10 marca 2010 11:33
Inspiracją wpisu jest pewna kwestia zauważona przez lektora języka angielskiego, podczas moich ostatnich zajęć.

Żyjemy dziś w kapitaliźmie, w powszechnej komercji. Tego chyba nie trzeba udowadniać, patrząc po stertach reklam i chociażby pomysłowości na sprzedaż komina jako marki multipleksu handlowego (o czym trafnie wspomina w swoim wpisie BKM).

Zastanówmy się co stoi w centrum miasta? Wybacznie, nie mam na myśli rynku głównego pełnego gaworzenia wyłącznie nie po polsku ;) Chodzi o duży, klockowaty budynek tuż obok mało atrakcyjnego dworca. Mowa oczywiście o Galerii Krakowskiej. Można spytać co to ma do kultury? Wracając więc do niej i związków z powszechną komercją usłyszałem trafną uwagę. Nawet w języku następuję już "przekłamanie". Dawniej galeriia znaczyła, co zacytuje za Słownikiej Języka Polskiego PWN:

1. «kolekcja dzieł sztuki istniejąca jako samodzielna instytucja lub stanowiąca dział w muzeum»
2. «salon wystawowy, w którym sprzedaje się dzieła sztuki»
3. «ostatnia, najwyższa kondygnacja widowni w teatrze; też: publiczność zajmująca tę część widowni»
4. «długi balkon biegnący na pewnej wysokości wewnątrz lub na zewnątrz budynku»
5. «przejście łączące dwie części budynku lub dwa budynki»

Pozwoliłem sobie wykreślić stwierdzenia, które nie są ważne w tym wpisie, choć to nie ujmuje ich znaczeniu dla słowa galeria.
Jak widać dwie podstawowe definicje wskazują na wynikające z ekspozycji dzieł sztuki kulturalne cele słowa galeria.
Drugie ze znaczeń powołuje się na opis miejsca, gdzie sprzedaje się wystawione dzieła sztuki.

Nazwę Galeria została jednak w dobie komercji sprowadzona do miejsca handlu wszystkim i niczym:
6. «kryty pasaż o przeznaczeniu handlowym»


Wynikać z tego może, że masowa komercja urosła do rangi sztuki. Semantyczne przesunięcie znaczenia słowa galeria wskazuje albo na spadek rangi dzieł sztuki lub wzrost produktów masowych do rangi dzieł  sztuki i dóbr kultury znaczeniu. Takie wywyższanie produktów do rangi dzieł sztuki może świadczyć o coraz większemu hołbieniu wartościom przedmiotowym, materialnym i finansowym, dla których buduje się "pomniki-galerie" w których się je przechowuje i udostępnia do odsprzedaży, masowemu odbiorcy. Norwid powiedziałby:

Jękły głuche kamienie
Ideał sięgnął bruku...

Podziel się
oceń
0
0

komentarze (5) | Skomentuj

Katedra z żywokrystu... z naszego dziedzictwa...

sobota, 08 sierpnia 2009 0:26
Ta notka poświęcona będzie filmowi, który odkryła przedemną moja druga połówka całkiem niedawno... Postać z żywokrystu(To nie samowite, ile rzeczy choć tak cudownych umyka nam w tym ogromie całego świata. Gdyby Ona mi tego nie pokazała, mógłbym tego nigdy nie zobaczyć - stąd wniosek, by dużo rozmawiać, ciągle wymieniać się informacjami, kontaktami, doświadczeniami i wiedzą by poznać jak najwięcej...).

Film to polska (Polak potrafi !), krótkometrażowa i animowana produkcja nominowana pare lat temu do Oskara(2003). Jej autorem jest Tomasz Bagiński, który oparł cały niespełna 7 minutowy film o ostatnią scenę z opowiadania Jacka Dukaja, zatytułowanym KATEDRA. Link do fragmentu opowiadania.


A tu całość filmu, dostępna w Internecie. To jedynie 6 i pół minuty, które warto poświęcić tylko i wyłącznie na ten film...Film przedstawia ostatnią scenę opowiadania, tytułową Katedrę - która tworzy się z żywokrystu - niesamowitej materii, która wchłania o wschodzie słońca kolejne istoty, które znajdują się akurat w budowli. Sam wyrwany z całego opowiadania fragment jest cudowny, i jest alegorią (przynajmniej dla mnie) przemijania i budowania razem przez wszystkich ludzi DZIEDZICTWA. Żyjąc tworzymy, każdy czegoś dokonuje w swoim życiu, wydaje potomstwo i zostawia jakiś ślad, swoją cegłówkę w tym stosie tworzącym Katedrę.
Jedni wynajdują kolejne leki, ratujące innych, inni zaś nauczają w domach nauki (szkołach ;) ) przysparzając się do budowania innych filarów Dziedzictwa. Kolejni zapewniają bezpieczeństwo, pokarm tym innym zaaprobowanych w inne czynności budowy katedry...
W obrazie widać, że ta istota dochodzi do kresu - jego pochodnia gaśnie, dochodzi do skraja przepaści - tu natomiast widzę wskazówkę, że nie dowiemy się jaką częścią tej WIELKIEJ BUDOWLI zajmujemy, nim nasz kres nie nastanie. To dopiero w chwili śmierci stajemy się filarem Katedry, nie wcześniej... To po przekroczeniu życiowego kresu fundament ostyga, wiadomo co się dokonało i to, że nic nie może zostać już ani dokonane ani cofnięte, naprawione...

W kontekście całego opowiadania, którego nie czytałem, lecz dużo wyszperałem w internetowych zakamarkach (filmweb.pl) to Katedra powstała w wyniku olbrzymiego poświęcenia jednej z istot dla życia całej planety. Jedna postać poświęciła swoje życie dla życia wszystkich istot żyjących na planecie.


Podziel się
oceń
0
1

komentarze (3) | Skomentuj

© 2006-2010 Po radosnej stronie życia

Niektóre prawa zastrzeżone ;)

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  290 686  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

jsmp - czyli ja

Hey, jestem JSMP. W realnym świecie mam na imię Sebastian. Na co dzień studiuje na wydziale pedagogicznym, dodatkowo pasjonuje się informatyką i Internetem.

Na blogu znikają informatyczne aspiracje, liczy sie prosty przekaz, szybkie i swobodne myśli.

Jestem optymistą i lubie być aktywny społecznie, często angażuje się w różnego rodzaju akcje...

Inni o mnie: (najciekawsze)
"jak Ty to robisz? Zawsze jest w Tobie tyle optymizmu i zapału." - Lolcia

"Sebastian 'ma moc i energie. Nie da się wtłoczyć w tą całą maszynerie...'" - Sebastian L.

"rozmowa z toba na tematy zycia to jak spacerowanie po zakatkach całego wszechswiata" - Edyta


KONTAKT
gg:5103910

Wymiana buttonami:

Chcesz żeby twój button promował twoją stronę na tym bloogu ?? Prowadzisz stronę, blooga, forum ?? Zamieść taki button:
Po radosnej stronie życia

Wstaw poniższy kod:
 
<a href="http://jsmp.bloog.pl"><img src="http://jsmp.republika.pl/pliki/butt_bloog.gif" alt="Po radosnej stronie życia" style="width:88px; height:31px; border:0;"  /></a>


Gdy umieścisz button u siebie, zostawi informacje z adresem twojego buttona, liniem w księdze gości lub pod aktualną notką... Pamiętaj, również ty możesz tutaj promować swoją stronę...

Przeczytaj!

Chcesz wiedzieć jak skutecznie pozyskiwać linki do swojego serwisu? Poznaj 36 metodLink building - i wykorzystaj je już teraz!

Zagubione myśli

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl