Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 228 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Labirynt fauna

sobota, 10 maja 2008 14:48
Do komentarzy
W mroku może być światło, w udręce piękno, a w śmierci życie...


FaunWczorańsza noc, upłyneła pod znakiem legendy, pradawnych wierzeń i baśni. Wybrałem się na "Labirynt Fauna", poruszającą opowieść o dziewczynce, która odkrywa że ma w sobie ducha księżniczki, podziemnej Krainy. Historia zaczyna się od wprowadzenia legendy, jak to mała księżnicza tak pragneła zobaczyć co jest na powierzchni, aż uciekła. Straciła pamięć, wkrótce umarła, lecz zrospaczony król oczekiwał na nią 'do końca swych dni'. Tu wracamy do realiów, gzie mała Ofelia wchodzi w mitologiczny świat, w którym małe elficzne wróżki, mitologiczny pan przyrody: Faun i inne przyjazne ale też i straszne stwory splatają się z resztą świata.

"Legenda opowiada o zatraconej duszy księżniczki z innego świata, która odrodzi się pewnego dnia"

Magiczna opowieść przeplata się ze smutną rzeczywistością Hiszpani, wojny lat '40. Gdzie walka trwa ciągle i nieustannie, a los ludzi nie jest taki prosty. Niekiedy muszą służyc po jednej stronie, mając rodziny po drugiej stronie. Historia ukazuje małą dziewczynkę, która wierzy. I ta wiara w ten baśniowy świat, w to że jest księżniczką, w przedziwne stwory daje jej możliwość ich ujrzenia, współistnienia z nimi.

"w czasach gdy brakowało nadzieii żyła dziewczynka, której jedyną ucieczką była... wzywająca ją legenda..."

Przygody jakie czekają na dziewczynę wymagają od niej wielkiej wiary że to istnieje narawdę, że Faun, wróżki i podziemna kraina, w której nie ma śmierci, jest piękno i jest tam księżniczką istnieje... Ofelia musi wiele poświecić i wycierpieć, zanim osiąga upragniony cel. Musi pomóc przyrodzie, pokonując stwora siedzącego w korzeniach, potem musi zmierzyć się, nie tyle z innym potworem lecz z pokusą. Na koniec, Test asertywności i niewinności. Mitologiczny Faun, postać dwojaka, budowana na podstępną, ponurą i w ogólnym odczuciu złą, żąda na koniec do otworzenia portalu krwi, nowonarodzonego braciszka Ofelii. Ta jednak, ścigana przez kapitana poświęca własne życie, udowadniając niewinność. Umiera. lecz jej śmierć jest przejściem. To jej niewinna krew otwiera portal, do świata w który tak wierzyła.

"pojawią się znaki zwiastujące jej powrót, pojawią się tajemnice ukazujące jej przeznaczenie... "

Kapitan również ginie. On, jako człowiek myślał o zachowaniu siebie w pamięci syna, lecz nie uda mu się to. Zresztą on sam zatracuił, celowo i swiadomie pamięć o boheterskiej śmierci ojca, który by syn pamiętał o jego bohaterskiej śmierci rozbił zegarek, by zatrzymać w nim wskazówki. Kapitan zatraca to, naprawia zegarek, zakłamując nawet że ojciec nie miał zegarka. "nie będzie nawet znał twojego imienia" usłyszał na końcu, zabity przez partyzantów. Motyw tych dwóch śmierci, pokazuje że wiara w to co pozaziemskie daje nam pamięć i wieczność. Kapitan niewierzy, jest realistą. Jest wojna, trzeba walczyć. Nie wierzy w baśnie, niechce w nie wierzyć, zapomniał o nich. Mała Ofelia wierzy w nie, poświeca siebie, dla brata. W chwili gdy umiera to jej niewinne krople otwierają portal do drugiego świata.

Życiowy traktak o wierze w to co pozaziemskie, w cudowność poświęcenia - za które przyjdzie kiedyś nagroda.

na koniec zacytuje jeszcze znaleziony tekst ostatnich scen:

Ofelia umiera z głęboka wiarą w opowieści o portalu. I nie ma tak na prawdę znaczenia obiektywna prawda w tej sytuacji – ważne, że jej wiara w opowieści chroni ja przed nicością.Generałowi te jego opowieści, w które wierzył przed śmiercią odebrano. Bo czy nie były tym słowa: "Twój syn nigdy się nie dowie kim był jego ojciec"?? Jego śmierc to był krok w najczarniejszą nicość."

żródło: http://bumtarara.bloog.pl/Dla fanów i zainteresowanych:
Przepiękna muzyka z filmu
Trailer filmu || Zwiastun filmu

Zapraszam również to baśniowej galerii, na moim bloogu, ze zdjęciami z filmu: Galeria "Labirynt Fauna"

Podziel się
oceń
1
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

© 2006-2010 Po radosnej stronie życia

Niektóre prawa zastrzeżone ;)

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  290 676  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

jsmp - czyli ja

Hey, jestem JSMP. W realnym świecie mam na imię Sebastian. Na co dzień studiuje na wydziale pedagogicznym, dodatkowo pasjonuje się informatyką i Internetem.

Na blogu znikają informatyczne aspiracje, liczy sie prosty przekaz, szybkie i swobodne myśli.

Jestem optymistą i lubie być aktywny społecznie, często angażuje się w różnego rodzaju akcje...

Inni o mnie: (najciekawsze)
"jak Ty to robisz? Zawsze jest w Tobie tyle optymizmu i zapału." - Lolcia

"Sebastian 'ma moc i energie. Nie da się wtłoczyć w tą całą maszynerie...'" - Sebastian L.

"rozmowa z toba na tematy zycia to jak spacerowanie po zakatkach całego wszechswiata" - Edyta


KONTAKT
gg:5103910

Wymiana buttonami:

Chcesz żeby twój button promował twoją stronę na tym bloogu ?? Prowadzisz stronę, blooga, forum ?? Zamieść taki button:
Po radosnej stronie życia

Wstaw poniższy kod:
 
<a href="http://jsmp.bloog.pl"><img src="http://jsmp.republika.pl/pliki/butt_bloog.gif" alt="Po radosnej stronie życia" style="width:88px; height:31px; border:0;"  /></a>


Gdy umieścisz button u siebie, zostawi informacje z adresem twojego buttona, liniem w księdze gości lub pod aktualną notką... Pamiętaj, również ty możesz tutaj promować swoją stronę...

Przeczytaj!

Chcesz wiedzieć jak skutecznie pozyskiwać linki do swojego serwisu? Poznaj 36 metodLink building - i wykorzystaj je już teraz!

Zagubione myśli

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl