Bloog Wirtualna Polska
Jest 1 277 229 bloogów | losowy blog | inne blogi | zaloguj się | załóż bloga
Kanał ATOM Kanał RSS

Żałoba - kwestia serce, nie dekretu...

środa, 25 lipca 2007 22:00
Do komentarzy
Nie przegapiaj drobnych radości życia, goniąc za tymi wielkimi.

We Francji zdarzyła się wielka tragedia. Ludzie zgineli pielgrzymując do miejsc świętych - wielu zastanawia się dlaczego Bóg zabrał właśnie pielgrzymów (można powiedzieć swoich ludzi) ??
Tragedia zdarzyła się, odczuwają ją nie tylko ofiary i ich rodziny. W pewien sposób cierpią francuzi, ale i jeszcze głębiej odcisło się to na polakach.

Do tej notki skłoniło mnie poruszenie gorącej dyskusji, jaką wywołało nie odwołanie koncertu przez zespół The Rolling Stones. Wywołało to burzliwą dyskusje, głównie z powodu ogłoszonej przez prezydenta RP żałoby narodowej. Wszyscy słynni artyści odwołali swoje koncerty, pokazy, występy plenerowe. A "stonsi" nie. Czy zrobili dobrze ?? - czas pokaże.

Wczoraj oglądnołem rozmowę ze Zbigniewem Hołdysem, Robertem Leszczyńskim oraz Piotrem Rubikiem w TVN24. Tematem dyskusji była sprawa koncertu. Dwóch pierwszych rozmówców powiedziało że nie ma żadnych problemów z pójściem na koncert mimo żałoby. Argumentując to różnymi przykładami. Mówiąc o muzyce jako o sztuce, a nie podrzędnej rozrywce, oraz o koncercie który zapadnie w pamięci przez gesty jakie zostaną względem tej sytuacji wykonane przez artystów.

Moim zdaniem koncert powinnien się odbyć. To nie jest tak że celowo łamie się żałobę. Koncert był zaplanowany od wielu, wielu miesięcy. Przygotowanie go to była ciężka praca setek jak nie tysięcy ludzi. Podczas koncertu fani oddadzą cześć zmarłym, przekazana zostanie kwota na ich rodziny ?? Czy to źle??

Pomysłem, który część ludzi poparło bez namysłu było przesunięcie koncertu o trzy lub cztery godziny do północy, kiedy żałoba minie. Pomysł na pierwszy rzut oka można okrzyknąć dyplomatycznym i wspaniałym rozwiązaniem. Lecz czy jedną minutę po zakończeniu OFICJALNEJ żałoby to coś innego jak cztery godziny wcześniej. Czy dla rodzin ofiar żałoba przeminie minutę po północy, czy naród zapomni o tym co się stało. Odpowiedz jest jedna: NIE. Przecież było by to jawną hipokryzją grać odczekując z upragnieniem do sekundy po żałobie. Lepszym rozwiązaniem jest uczczenie ofiar poprzez minutę ciszy podczas koncertu, ofiarowaniem pewnej kwoty z zysków, a i inne formy oddania czci zmarłym jest planowane przez zespół.

Wracając. Do opisania tego problemu skusiło mnie przeczytanie tego artykułu: Idiotyzm żałoby narodowej. Na początku stwierdziłem że autor jest szaleńcem. Jak można podważać ogłaszanie żałoby narodowej w obliczu takiej katastrofy. Po materiale oglądniętym w TVN24 moje zdanie uległo jednak zmianie. Fragment tego materiału znajdziecie tutaj.

Defakto zdarzyła się wielka tragedia, której ofiarom i ich rodziną ma naród prawo okazać sympatę oraz współczucie, lecz co jeśli ktoś przeżywa podobny dramat na mniejszą skalę ??
Każdego dnia toczy się dramat kogoś kto traci bliskich, w wyniku wypadku, naturalnej śmierci czy w wszelaki inny sposób. Dla nich nikt nie ogłasza żałoby państwowej?? W ludziach budzi zdziwienie dlaczego kilka tysięcy ofiar polskich dróg nie zasługuje na żałobe narodową, a zasługuje na nią 26 osób - wprawdzie tragicznego i dramatycznego, ale tylko i wyłącznie kolejnego wypadku. Naród okazuje swoje współczucie poszkodowanym, lecz wprowadzanie "dekretowego" współczucia w tym wypadku mija się z celem.

Żałoba narodowa moim zdaniem powinna obejmować wielkich polaków i naprawdę wielkie katastrofy. Taki dekret o żałobie powinnien iść za głosem i postawą narodu. A nie na odwrót. Zupełnie inne było zachowanie narodu po śmierci wielkiego Polaka - Jana Pawła II. Nie było miejsca gdzie nie dało się odczuć żałoby - jeszcze zanim ta została ogłoszona. A teraz, każdy wyraża swój żal, swoją jedność z rodzinami i ofiarami - lecz nie ma tej wspólnej żałoby. Można powiedzieć tak Państwo jest w żałobie, natomiast naród nie do końca. Wtedy takie dekretowe uczernianie sumień ludzkich nie ma sensu.

I tak wypracowałem u siebie nowe zdanie. Przypadkowa seria zdarzeń - postawiła mi pytania, które pomogły mi je wypracować. Gdyż nigdy pewnie sam bym się nad tym tematem zbytnio nie zagłębił...

Łączę się również osobistą sympatią i odczuciem żalu z ofiarami i ich rodzinami tej wielkiej tragedi.
Podziel się
oceń
0
0


Komentarze do wpisu

Skocz do dodawania komentarzy
 • dodano: 18 października 2016 23:59

  Zapraszam :)

  autor

  blog: http://inspire-groselectromenager.ovh/97va-lave-linge/B0164UWDRW-haier-hw70-14f2fsm-lave-linge.html

 • dodano: 18 października 2016 21:56

  Zapraszam :)

  autor

  blog: http://fs-bottes.ovh/44ew-escarpins/061061428-escarpins-en-cuir.html

 • dodano: 04 maja 2016 2:39

  Dobry wpis

  autor szymonek55

  blog: http://210.46.216.25/member/index.php?uid=ebizu

 • dodano: 26 lutego 2016 0:34

  interesujący wpis

  autor darawawa82

  blog: http://meduslugi.kz/forum/?PAGE_NAME=profile_view&UID=2201

 • dodano: 04 lutego 2016 7:23

  ciekawa strona

  autor joda4536

  blog: http://blog.gmw.cn/home.php?mod=space&uid=2785616

 • dodano: 20 października 2015 0:52

  Zapraszam :)

  autor Anita

  blog: http://babyfurniture.ak7us.com/nursery-furniture-canada-free.html

 • dodano: 04 sierpnia 2007 19:33

  Moim zdaniem żałobę nosi się przede wszystkim w sercu. I nie chodzi o czarno - białą szatę graficzną portali internetowych, wstążeczki przy logo telewizji czy o nie nadawanie programów rozrywkowych. Chodzi przede wszystkim o to, żeby umieć ją przeżyć wewnętrznie. Bo to co się ma w sercu jest najważniejsze.
  A gdy dwa lata temu umarł JP II to (powiem krótko): NIE ogłoszenie żałoby Narodowej było by co najmniej niestosowne...

  autor werkawi

  blog: werkawi.bloog.pl

 • dodano: 02 sierpnia 2007 8:07

  Śmierć jest śmiercią, czy razem giniemy czy tez masowo. To przejście do domu Ojca.Tak mówił nasz Papież gdy odchodził. To smutek dla tych, którzy zostają na ziemi. Żałoba Narodowa to fałsz i nabijanie kasy.

  autor Jaga

  blog: marzenia44.blog.pl

 • dodano: 30 lipca 2007 23:04

  ... zastanawiałm sie juz nad tą załobą narodowa kiedy była ta katastrofa w kopalni i ja niezgadzam sie z załobą ... rok i 8 miesiecy temu straciłam ojca w wypadku w pracy i też było mi cięzko i nadal jest a mimo wszystko ze mna pograzeni w załobie byli tylko najblizsi.... dlaczego???

  autor benia327

  blog: benia327bloog.pl

 • dodano: 30 lipca 2007 0:59

  Weszłam na drugi blog, którego autor wyrobił sobie takie samo zdanie jak Ty. I po przeczytaniu tych notek, moje zdanie również się zmienia... w wypadkach ginie pełno ludzi i nie ma żałoby narodowej, a teraz Ci ludzi zginęli razem i jest żałoba. co to za różnica czy razem czy osobno... śmierć jest śmiercia.. i sama nie wiem co o tym wszystkim myśleć. Pielgrzymi jadąc chcieli pojednać się z Bogiem, poprzez modlitwę, sakrament pokuty, Komunię... i być może Bóg chciał by pojednali się z Nim w pełni...

  autor Mariolka

  blog: www.skrzacik0001.bloog.pl

 • dodano: 29 lipca 2007 22:56

  Czy pan Kaczyński nie przesadza z tymi żałobami? Trzy lub cztery w ciągu półtora roku. Czy to nie sprawi w końcu że spowszednieje nam ona??
  Zgadzam się. np 50 ofiar w weekendowych wypadkach drogowych nie robi wrażenia na panach K a czyż to nie są takie same tragedie.
  Nie rozumiem odwołania koncertu Stones'ów, koncert Roda Stewarta odbył się poprzedzony uczczeniem pamięci ofiar. Czy to wystarczy? Myślę że tak. Nie powinniśmy na siłę obnosić się z żałobą Ona powinna być w nas. Tak jak była po śmierci papieża. załoba to nie znaczki w telewizji i zmienona szata graficzna na stronach. Nie chodzi o pokaz tylko o przeżycie.

  Pozdrawiam i zapraszam

  autor nola

  blog: magia-zycia.bloog.pl

 • dodano: 29 lipca 2007 22:11

  Oceniłam Twój blog, zapraszam do czytania;-)

  autor manna253

  blog: oceny-anulki.bloog.pl

 • dodano: 28 lipca 2007 11:10

  nie będę w komentarzu pisać kontrartykułu, ale dla mnie ta żałoba też miała coś koniunkturalnego w sobie i byłam zdziwiona jej ogłoszeniem a znasz mój radykalizm w traktowaniu wielu zagadnień. Masz rację, można było stonować wystąpienia muzyków. Potraktować ten tragiczny wypadek jako wielkie ostrzeżenie Pana Boga przed ludzkim czynnikiem wywoływania tragedii.

  autor BKM

  blog: www.bkm.bloog.pl

Zapamiętaj Nick

Zapamiętaj Blog

Wstaw emotikona

Akceptuję regulamin i zobowiązuję się do przestrzegania jego postanowień.

© 2006-2010 Po radosnej stronie życia

Niektóre prawa zastrzeżone ;)

poniedziałek, 22 stycznia 2018

Licznik odwiedzin:  290 675  

Kalendarz

« styczeń »
pn wt śr cz pt sb nd
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
293031    

jsmp - czyli ja

Hey, jestem JSMP. W realnym świecie mam na imię Sebastian. Na co dzień studiuje na wydziale pedagogicznym, dodatkowo pasjonuje się informatyką i Internetem.

Na blogu znikają informatyczne aspiracje, liczy sie prosty przekaz, szybkie i swobodne myśli.

Jestem optymistą i lubie być aktywny społecznie, często angażuje się w różnego rodzaju akcje...

Inni o mnie: (najciekawsze)
"jak Ty to robisz? Zawsze jest w Tobie tyle optymizmu i zapału." - Lolcia

"Sebastian 'ma moc i energie. Nie da się wtłoczyć w tą całą maszynerie...'" - Sebastian L.

"rozmowa z toba na tematy zycia to jak spacerowanie po zakatkach całego wszechswiata" - Edyta


KONTAKT
gg:5103910

Wymiana buttonami:

Chcesz żeby twój button promował twoją stronę na tym bloogu ?? Prowadzisz stronę, blooga, forum ?? Zamieść taki button:
Po radosnej stronie życia

Wstaw poniższy kod:
 
<a href="http://jsmp.bloog.pl"><img src="http://jsmp.republika.pl/pliki/butt_bloog.gif" alt="Po radosnej stronie życia" style="width:88px; height:31px; border:0;" /></a>


Gdy umieścisz button u siebie, zostawi informacje z adresem twojego buttona, liniem w księdze gości lub pod aktualną notką... Pamiętaj, również ty możesz tutaj promować swoją stronę...

Przeczytaj!

Chcesz wiedzieć jak skutecznie pozyskiwać linki do swojego serwisu? Poznaj 36 metodLink building - i wykorzystaj je już teraz!

Zagubione myśli

Wpisz szukaną frazę i kliknij Szukaj:

Lubię to

Więcej w serwisach WP

Wiadomości

Bloog.pl